top of page
Търсене

Дезинформацията в онлайн пространствто. Десетте най-често срещани мита за сколиозата

  • Снимка на автора: scoliocentarbg
    scoliocentarbg
  • 26.03
  • време за четене: 3 мин.

Актуализирано: 2.04

Като Шрот терапевти за нас е важно пациентите да са съзнателни участници в рехабилитационния процес и да подходят към него с доверие и търпение. Често дезинформацията в интернет пространството може да бъде пречка за оптималното възстановяване. Затова решихме да ви представим най-често срещаните погрешни вярвания за сколиозата и да ги опровергаем.


1.        Сколиозата е единствено странично изкривяване.

Старо и отдавна отхвърлено понятие е, че сколиозата е изкривяване само в една равнина. Сколиозата е сложна триизмерна деформация, която изисква специализирани физиотерапевтични упражнения, целящи корекцията и в трите равнини.

 

2.       Плуването ще изправи сколиозата.

Още едно старо схващане, свързано именно с погрешното разбиране за сколиозата като странично изкривяване е, че плуването е полезно. Плуването е чудесен спорт, който включва и развива физиката на цялото тяло и функцията на дихателната система, но за съжаление не може да коригира сколиозата. Няма доказателства, че плуването може да коригира сколиозата, а в случаите на кифоза може дори да я влоши.




3.       Сколиозата може да увреди сърцето и белите дробове

Сколиозата е изкривяване, което постепенно нараства и често процесът продължава с години, докато започне да се наблюдава съществено изкривяване. Органите в гръдния кош постепенно се адаптират към тези промени и тяхната функция остава непроменена. В случаите на сколиози с много големи градуси (70-80°) може да се наблюдава някаква намалена функция на сърцето и белия дроб, но тя не е съществена за качеството на живот.

 

4.       Сколиозата причинява болка

Болката в гърба е изключително често срещана, както при хора със сколиоза, така и при тези- без. Сколиозата не може да бъде единствена причина за болка в гърба. Погрешно е и мисленето, че оперирането на сколиозата ще премахне болезнената симптоматика. Най-ефикасни средства за премахването на болката са специализираните методики за болка както и постепенното адаптиране на натоварването и подобряването на биомеханиката на тялото с цел връщане на нормалния начин на живот.



 

5.       Тежките раници причиняват сколиоза

Всички деца в различните класове носят еднакво тежки раници. Въпреки това някои имат сколиоза, а други- не. Няма проучвания, доказващи това твърдение. Идиопатичната сколиоза е с неизяснена причина.


6.        Пациентите със сколиоза не бива да вдигат тежко и да се натоварват физически.

Липсата на движение не е полезна за никого. Някои от най-големите спортисти имат гръбначни изкривявания (напр. Майкъл Фелпс, Юсеин Болт и пр.) Физическата активност е част от живота и сколизата не е причина да се лишаваме от нея.





7.        Мускулите от страната на сколиозата са силни, а от другата- слаби.

Този мит произхожда от начинът по който изглеждат мускулите на гърба при налична деформация, а именно от страната на сколиозата има изпъкване на мускулите. Това обаче не е защото са по-силни или по-напрегнати, причината е ротацията на прешлените, които от своя старана избутват мускулатурата. Мускулите не се различават по сила (еднствената разлика е в скорстта на реакция при импулс за съкращаване), а са просто разместени.


8.       Упражненията са безсмислени след завършване на растежа.

Научно доказано е, че рентгенологичните промени (намаляване на градусите на изкривяването) са възможни изключително рядко. Това обаче не обезсмисля упражненията, защото има много други аспекти, които могат да бъдат постигнати. Например клиничен резултат (тялото да изглежда по-симетрично), по-голяма гъвкавост и по-добра функция на гръбнака, подобряване на виталния капацитет на белия дроб.

 

9.     Ъгълът на Кобб остава един и същ за цял живот.

При подрастващи ъгълът на Кобб може както да бъде намален с упражнения и корсет, така и да се увеличи при ненавремени мерки. При възрастни рискът от прогресия (увеличаване на ъгъла) е по-малък, но все още го има. Хората със сколиза трбява да бъдат активни, за да предотвратят прогресията, да имат по-добра функция на гръбначния стълб и по-добро качество на живот. Шрот упражненията са ключови за предотвратяването на нуждата от оперативна намеса.



 10. Витамин D не е свързан със сколиозата

Научно доказано е, че дефицитът на витамин D е свързан с по-голям риск от развиването на идиопатична сколиоза. Синтезирането на витамин D от слънцето има пряко влияние към костната плътност, която е основополагаща за развитието на костната система при подрастващи със сколиоза.

 




 

Източници:

 


 



 
 
 

1 Comment


adriqnova_2001
Mar 28

Много полезна и образователна статия

Like

Контакти

Свържете се с нас и нека започнем промяната заедно!

София - България
Бул. Александър Малинов 51, Бизнес център Метро Сити етаж 1

Email: scoliocentarbg@gmail.com
Тел: +359 89 8775434

Къде можете да ни намерите

сколиоза, сколиоза деца, лечение сколиоза, гръбначни изкривявания, кифоза, рехабилитация, физиотерапия, сколиоза софия

© 2023 by Scolio Centar Bulgaria

bottom of page